ANASAYFA   HABER ARŞİVİ   ÖZEL HABER   GÜNCEL   YEREL YÖNETİMLER   POLİTİK PORTRELER   KÜLTÜR SANAT   EKONOMİ   VİDEO HABER
 
 
DENİZ TUNCAY AKKAPILI’DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ÇAĞRI | AJANS POLİTİK
 
DENİZ TUNCAY AKKAPILI’DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ÇAĞRI

... Sayın Cumhurbaşkanı’m BM’ye ( Birleşmiş Milletler ) yönelik konuşmalarınızda, her fırsatta- çok zaman çok haklı olarak - Dünya 5’ten büyüktür, diye genel kurula‘ çıkışıp’ tüm devletlerin, Milletlerin alınan kararlarda iradesinin olması gerektiğini vurgularsınız!

... Sayın Cumhurbaşkanı’m BM’ye ( Birleşmiş Milletler ) yönelik konuşmalarınızda, her fırsatta- çok zaman çok haklı olarak - Dünya 5’ten büyüktür, diye genel kurula‘ çıkışıp’ tüm devletlerin, Milletlerin alınan kararlarda iradesinin olması gerektiğini vurgularsınız! Bu konuda çok da haklısınız. Sayın Cumhurbaşkanı’m, Corona Virüs konusunda her ülke kendi koşulları gereği önlemler almaktadır. Bazen ülkelerin aldığı önlemler birbirine tezatlık içermektedir. Ya da uluslararası koordinesizlikten dolayı birinin aldığı önlemi öteki bozmakta ve diğer milletlere de zarar vermektedir. Küresel ölçekteki bu salgın ve büyük tehlike ancak aynı oranda küresel bir işbirliği, zamanlama, eşgüdüm, anlık bilgi ve veri paylaşımı ile mümkündür. Bunu kimi savaşlarda “ müttefikleri “ ile yapan  BM‘in Güvenlik Konseyi’nin bildik “ büyük” devletleri, şimdi bunu  salgınla mücadelede tüm insanlık İçin isteme erdemini gösterebilmelidirler! Bu mümkün mü, bilmiyorum, belki! Ama insanlar İçin, insanlık İçin denemeye, çağrıya, ısrara değer diye düşünüyorum! Ve zaten onları(!) tüm insanlık için ortak mücadeleye çağırmak, davet etmek büyüklüğü, sorumluluğu bize, davete icabet etmeyeceklerse de bunun ayıbı ve sorumsuzluğu kendilerine ait olsun. 
Sayın Cumhurbaşkanım, sizin de dediğiniz gibi, dünya 5’ten büyüktür. Ve Korona virüsünün tehdit ettiği dünya da, dünya insanlarının karşı karşıya kaldığı tehlikeler de büyüktür! Ve söz konusu riskler de! 
Siz lütfen TC Devleti adına BM’yi acil toplantıya çağırınız. Ve bu toplantıda küresel ölçekte ve tüm devletlerin ortak koordinasyonunda “ entegre “ bir mücadele yürütülmesini talep ediniz. Bu konuya öncülük ediniz. Ve özellikle belirmek isterim ki, sizin de pekala bildiğiniz gibi, bazı devletlerin başta tıbbi yeterlilik olmak üzere, gıdaya, bilgiye, personele, araç ve gerece ulaşma açısından fena halde fukaralıkları, yoksunlukları vakidir! Bunun İçin de BM’nin ortaklaşa yapacağı yardım ve işler olmalıdır. Küresel salgınla mücadelede başarıya; ancak tam uyumlu, 5’ten büyük, tüm BM devlet ve milletlerinin tam katılımlı, dayanışmacı, tüm iletişim kanallarının açık ve paylaşımcı olduğu bir küresel koordinasyonla ulaşılabilir! Bunu parada yapmaya çalışan dünya MB’lerine ( Merkez Bankalarına ) karşılık, bunu dünya insanlarının sağlık ve esenliği için de BM yapmalıdır. Bu tüm dinlerin, insanlık kültür, tarih birikim ve değerlerinin farzı, zekatı ve önkoşulsuz gereği  olmalıdır! 
Lütfen daha fazla geç olmadan, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak bu çağrıyı dünyaya, BM’ye ilk siz yapınız. Ve tüm devletleri bu işbirliğine derhal dahil olmaya davet ediniz. Davetinizin “ motto”su da aziz Anadolu’dan tüm yerküreye bir değer ile olsun: "Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi / 
Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi"
Saygılarımla 
 Deniz Tuncay Akkapılı


 

 

 
ANASAYFA    |    İLETİŞİM    |    KÜNYE   |    SIK KULLANILANLARA EKLE    |    GİZLİLİK İLKELERİ

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
ajanspolitik.com © Copyright 2013-2020 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA