ANASAYFA   HABER ARŞİVİ   ÖZEL HABER   GÜNCEL   YEREL YÖNETİMLER   POLİTİK PORTRELER   KÜLTÜR SANAT   EKONOMİ   VİDEO HABER
 
 
“Ahmet SÖYLER” Kimileri SÖYLEMEZ, ÇALAR ve OYNAR!.. | AJANS POLİTİK
 
“Ahmet SÖYLER” Kimileri SÖYLEMEZ, ÇALAR ve OYNAR!..

...

“Ahmet SÖYLER”  Kimileri SÖYLEMEZ, ÇALAR ve OYNAR!..

… Yıllar önceydi “ gazeteci  adayı” olarak çıktı. Kent radyoda sokak röportajları yaptığını biliyorum. Başarılı da oldu. Kırık dökük Türkçesi, yerel ağzı kullanması, konuları tam ifade edememesi üzerine çok laf edildi. Ben de ettiydim. 7-8 yıl önce miydi, Kanal 33’e de geldi. İş yapmak istediğini, sokak röportajları vb. yapmak istediğini bildirdi. İşe almak, fırsat vermek ne kelime ( ben dahil ). Çay içti gitti. Belki o ana kadar ve sonrasında nice kapılar “ sen gazeteci değilsin, ağzınla kuş tutsan da olamazsın “ denilerek yüzüne çarpılmıştır!.. Yahu adam hiç yılmaz mı, küsüp eve gidip oturmaz mı?.. Ya da denize gidip kumda oynamaz mı?.. Hayır, o daha da hırslanmış olmalı. Ya da sessiz ve derinden ve ama kendisine inancını hiç yitirmeden yoluna devam etti. Kimi güldü geçti onun tarzına, çabasına, kimi ilgiyle, şaşkınlıkla izledi: Dur bakalım, bu adam nereye kadar böyle, diyerek !..

Haber ONDA gazetesini kurdu. Tek kişilik bir ordu! Sosyal medyayı, dijital mecrayı herkesten çok önceden ve çok iyi kullanmaya başladı. O bu işe başladığında bir çok “ anlı şanlı gazeteci “ “ kumda oynuyor” ve dijital platformlara nanik yapıyordu!.. Şimdi Ahmet Söyler’e ve Dijital medyanın imkan ve hızına yetişmeye çalışıyorlar!. Söyler’den yaklaşık 10 yıl sonra!.. Ha gayret, belki de olur!..

Bir ara MTSO, Turizm firması ve birçok tehlikeli alana balıklama daldı. Söyler çok zaman “ nasıra basan gazetecilik “ yaptı. Sen misin bunu yapan. Adaşı bir cemiyet başkanı tuttu bunu ( savunmasını da almadan ) cemiyetten attı. Cezasını kesti. Hatta, herhangi bir basın toplantısında o varsa biz yokuz, denli iddialı savlar savurdu!. Gece kavurdu, gündüz savurdu!.. O başkan şimdilerde Ziraat yapıyor boş vakitlerinde de “ kahvaltılı basın toplantılarında “ … ( neyse, konumuz bu değil !.. )

… Ama Söyler kendisini gün be gün geliştirerek yoluna devam etti. Ediyor. Geçen gün baktım Toroslar’da Üretici Köylü Pazarına dalmış ve kendine özgü üslubuyla oradaki kadınların emeğine, ürünlerine, hayallerine “ canlı yayın “ başlatmış. 40 yıllık televizyoncu/ yayıncıyım, takdir ettim. Kim gitti ki Ahmet Söyler’in gittiği bu yerlere. Ve kim duyurdu bu insanların sesini!.. Varsa yoksa büyük Belediyelerin, kurumların şahşahalı, beni de orada görsünler, şu gazeteci de gelmiş desinler!..  Yarın öbür gün işimiz düşer “abov, abovne mabovne işleri !.. “

Söyler üretici Kadın pazarında çekim yapıyor. Bir tek müşteri yok. Taze sebze meyve, kadın emeği orada bekliyor. Kadınlar soruyor – canlı yayında – neden çekim yapıyorsunuz, diye! Söyler, yani namı diğer “Şapkalı Haber Onda” Abla diyor, size destek olmak, emeğinizi, ürünlerinizi duyurmak için … “ Kadınlar teşekkür ediyor, röportaj veriyor. Ve Şapkalı bunu yaparken bir teşekkür bile beklemiyor. Tek tek ürünleri, menşeini, kadın emeğini, emeğin nasıl da değersizleştirildiğini, “ terk edilmişliğini “ kah mizahla, kah kederle anlatıyor, canlı canlı gösteriyor. Bunu yaparken kendisi de içleniyor, onlardan biri olarak da kederleniyor. Bu sesine vuruyor!.. Yaptığının doğru ve gerekli olduğuna inanarak!.. Ve ben ondan öğreniyorum oradaki dramı … Teşekkürler Ahmet Söyler. Ardından bir de baktım Söyler, Ekmek yapan emekçi kadınları taşımış habere. Anadolu’nun çileli insanlarını … Gazetecilikte önemli olan sadece çağı, anı yakalamak değil; İNSANI/ İNSANİ HALLERİ yakalamaktır, diye düşünürüm!..

Şapkalı Şalvarlı, Bir bakıyorsun Ak Parti kongrelerinde, bir bakıyorsun sebze pazarında, bir bakıyorsun  bir basın toplantısında cep telefonuyla “ canlı yayın “ başlatmış.  Kimsenin giremediği, çoklarının tenezzül etmediği varoşlardan, işçi, köylü, esnaf, sokaktaki  vatandaştan anında haber veriyor Şapkalı Şalvarlı. Harbiden hayat haberdir’i bize gösteriyor. Ve siz kabul edin etmeyin o işini seviyor ve doğru bildiği yolda emin adımlarla ilerliyor. Geçen gün ne göreyim. Eskilerden ve eskimişlerden bir  ağabey ( yanında dura dura zahar!.. ) Şapkalıyı taklit ediyor, geçtiği yoldan geçiyor ve katıldığı “ süslü “ bir basın toplantısından cep telefonuyla ( ilk kez, mesleğinin 100. Yılında! ) canlı yayın başlatıyor!.. Tabii bir farkla, samimi olamıyor!.. İğreti duruyor!. Bir de baktım kendinden başka kimse de takip etmiyor!.. Ey ağabey, bırakın bu işi başkaları yapsın, Siz yapmayın, gülünç oluyor( sunuz)!..

… O bir gazeteci. Kendi modelini, tarzını, kitlesini yarattı. Beğenin, beğenmeyin. Kabul edin, reddedin.Siz büyük gazeteci havalarında ( ve civalarında ) yol alırken ( yerinizde sayarken yani !. ) Adam, Şapkalı Haber Onda erkenden yola çıkıyor ve yola çıktıklarını ( haber kaynaklarını, haber insanlarını, habercilik aşkı ve çabasını … ) yolda bulduklarına değişmiyor … Söyler, büyük laflar, büyük mevkiler, “ büyük gazeteciler … “ den olamıyor, yapamıyor. O en yalın, en sade, en modern ve en çağcıl olanı, en içten bir şekilde hayata sunuyor. Belki de “ birilerince “ Tutulmamasının “ nedeni bu!..

SÖYLER  Kamerasını açıyor ve hayata- Habere dalıyor. Kah büyük plazaların, belediyelerin, sivil toplumun, meslek örgütlerinin, siyasi partilerin “ alangirli/ kirli, çetrefil “ işlerine, kah köylünün, üreticinin, fakir fukaranın, esnafın haline, pür melaline ! Yaptığı işi her kesiminin Günlük, gündelik, olması gereken bir kent – kır yaşamının olanca doğallığında yapıyor... Bize de bu gerekli. Doğal, yalın, yalansız ve böbürlenmeden haber almak, vermek … Bir de unutmadan, haber kaynakları ve sokaktaki insan Şapkalı Şalvarlı’ya güveniyor!.. Bu güven de pazarda satılmıyor, birilerini arkana alarak ödünç de kullanılamıyor!.. Aynası iş oluyor iş yapanın ve söze de öze de bakılıyor… Bir dağ ne kadar yüce olsa bir kenarı mutlak yol oluyor, ve siz dağ ( gazeteci ) da olsanız biri geliyor ve o dağı dolanarak geçiyor!.. Çünkü Gezen Aslan, yatan Aslan’a göre daha çok iş ve aş ve haber üretiyor … Sahilde değil ama, Sahiden, harbiden!..

DENİZ TUNCAY AKKAPILI


 

 

 
ANASAYFA    |    İLETİŞİM    |    KÜNYE   |    SIK KULLANILANLARA EKLE    |    GİZLİLİK İLKELERİ

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
ajanspolitik.com © Copyright 2013-2020 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA