ANASAYFA   HABER ARŞİVİ   ÖZEL HABER   GÜNCEL   YEREL YÖNETİMLER   POLİTİK PORTRELER   KÜLTÜR SANAT   EKONOMİ   VİDEO HABER
 
 
MERSİN PAŞABAHÇE KAPANIYOR | AJANS POLİTİK
 
MERSİN PAŞABAHÇE KAPANIYOR

Mersin’de 450 kişinin çalıştığı Paşabahçe Cam Fabrikası kapanıyor

Son yıllarda işsizliğin arttığı, tarımın ve turizmin bitme noktasına geldiği Mersin’e bir darbe daha vuruldu. Bünyesinde çalıştırdığı işçiler ve çevresi ile birlikte binlerce insanın evine ekmek götürdüğü Şişecam bünyesindeki 5 fabrikadan Paşabahçe Cam Fabrikası’nın faaliyetlerine 14 Kasım 2016 tarihi itibarıyla son verilecek.

Soner Aydın / Haberci Gazetesi

Fabrikanın kapanmasını ve işçilerin taleplerini değerlendiren Kristal-İş Mersin Şube Başkanı Ahmet Ergev, işten atmanın yaşanmayacağını, işçilerin diğer illerdeki fabrikalara gönderileceği bilgisini verdi. İşçiler ise mevcut haklarının ve saat ücretlerinin korunmasını istiyor.

“İŞVERENİN TEKLİFİ TATMİN EDİCİ DEĞİL”
Şişecam gibi kurumsal şirketlerin sosyal sorumluluk içersinde hareket etmesi gerektiğinin altını çizen Ergev, “Bizim geleneklerimizde işçiyi sokağa atmak yoktur. En büyük dileğimiz arkadaşlarımızın mevcut hakları ile Şişecam’ın kalan 11 fabrikasından birinde istihdam edilmesi. Bu bağlamda genel başkan düzeyinde görüşmeler devam ediyor. Belli bir noktaya gelindi. Fakat teklif ettiği rakamlar bizi tatmin eden rakamlar değil. İşçiler Eskişehir, Kırklareli ve Bursa’da bulunan diğer fabrikalara dağıtılacak”” dedi.

“4 BİN KİŞİYİ ETKİLEYECEK”
Paşabahçe Mersin Cam Fabrikası bünyesinde toplam 450 işçinin çalıştığını kaydeden Ergev, fabrikanın kapanması ile kent ekonomisinin de etkileneceğini dile getirdi. Kapanan fabrikanın yaklaşık 4 bin kişiyi etkileyeceğini ifade eden Ergev, “Biz bu 450 kişiye bir şekilde istihdam sağlayabileceğiz, fakat bir kentte bir fabrikanın kapanması demek oraya yemek veren firmanın satışlarının düşmesi, oraya servis yapan araçların kontak kapatması, oraya iş yapan alt yapımcıların, makinecilerin etkilenmesi demektir. Bu kentte zaten bir sanayi sıkıntısı var. Mersin’in milletvekillerinin, bürokratlarının bu kente sahip çıkması, buradaki sanayinin başka yere taşınmasına engel olunması gerekiyor. Bu süreç sadece işçileri değil bütün kenti etkileyecek. Sadece Paşabahçe kapanmıyor, bu fabrikanın kapanmasının ardından bu kentte işsizlik artacak. Turizm dibe vurmuş durumda, betonlaşma ile tarım alanlarını da bitirdik bari sanayiye sahip çıkalım ” diye konuştu.

“HAKLARIMIZDAN TAVİZ VERMEYİZ”
Paşabahçe Mersin Cam Fabrikası’nın kapanması ile birlikte başka illere gitmek zorunda kalacaklarını dile getiren işçiler ise mevcut haklarının ve saat ücretlerinin korunmasını istiyor. Özellikle saat ücretleri konusunda net tavır içinde olan işçiler gidecekleri fabrikada haklarından taviz vermemek konusunda kararlı. Gidecekleri kentte yeni bir hayat kurmak zorunda kalacaklarını kaydeden işçiler durumun kendileri için adeta bir sürgün olduğunu söyledi. Özellikle çocuğu okula başlayan yada dershaneye kaydetmiş işçiler, “Buraya başka yerden geldik. Bir düzen kurduk şimdi bu düzeni bozmamızı istiyorlar. Çocuklarımız, ailelerimiz mağdur olacak” diyerek karara tepki gösterdi.

“GLOBAL KONJONKTÜR GEREĞİ!”
Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş tarafından KAP'a yapılan açıklamada, Paşabahçe Cam San. ve Tic. A.Ş. Mersin fabrikasının faaliyetlerine son verilmesi ile ilgili bilgi verildi.
Şirketten gelen açıklama şöyle; “Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.'nin bağlı ortaklığı olan Paşabahçe Cam San. ve Tic. A.Ş.'nin 14 Ekim 2016 tarihli ve 27 sayılı Yönetim Kurulu kararı doğrultusunda; Paşabahçe Cam San. ve Tic. A.Ş. tüzel kişiliği bünyesindeki Mersin Fabrikası'nın 14 Kasım 2016 tarihi itibarıyla faaliyetlerine son verilecektir. Global konjonktür gereği yapılan rasyonalizasyon çalışmaları kapsamında teknik ve ekonomik ömrünü tamamlaması nedeniyle söz konusu işletmenin faaliyetlerine son verilecektir. Söz konusu operasyon paralelinde Paşabahçe Cam San. ve Tic. A.Ş.'nin Türkiye'deki diğer tesislerinde yeni teknolojik gelişmelerden faydalanarak sağlanan verimlilik artışı ve optimizasyon çalışmaları sayesinde Türkiye'deki aktif üretim kapasitesinin muhafaza edilmesi amaçlanmaktadır.

 


 
 
 

 

 
ANASAYFA    |    İLETİŞİM    |    KÜNYE   |    SIK KULLANILANLARA EKLE    |    GİZLİLİK İLKELERİ

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
ajanspolitik.com © Copyright 2013-2019 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA