ANASAYFA   HABER ARŞİVİ   ÖZEL HABER   GÜNCEL   YEREL YÖNETİMLER   POLİTİK PORTRELER   KÜLTÜR SANAT   EKONOMİ   VİDEO HABER
 
 
Tarım Bakanlığı GDO’lu 5 ürüne izin verildi | AJANS POLİTİK
 
Tarım Bakanlığı GDO’lu 5 ürüne izin verildi

Tarım Bakanlığı 2012’de GDO’lu diye reddettiği 3 mısır, 2 soya çeşidine ithalat izni verdi. Ürünler hayvan yemi olarak besicilikte kullanılacak.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) AdanaŞube Başkanı Semih Karademir, Biyogüvenlik Kurulu'nun 26 Mart 2012'de zararlı olduğu gerekçesiyle ülkeye girişini kabul etmediği GDO'lu 5 tarımsal ürüne, 16 temmuz'da ithalat izni verdiğini söyledi. İthal izni verilen ürünler arasında 3 mısır, 2 soya cinsinin olduğuna dikkat çeken ZMO Şube Başkanı Karademir, Türkiye'nin ithal edilen bu yemlerle beslenen hayvanların ürünlerine mahkum edilmemesi gerektiğini belirtti. Türkiye'nin ithalat izni verdiği ürünler konusunda çok daha dikkatli olması gerektiğini kaydeden Karademir, "GDO'suz soya ve mısırlar ülkemizde yetiştirilsin, çiftçimiz kazansın. İnsanlarımıza istihdam olanağı yaratılsın, paramız ülkemiz insanlarının refahına kullanılsın. Ancak verilen bu son kararla genleriyle oynanmış ürünleri Türkiye'ye sokmak doğru bir karar değildir" dedi.

Hayvancılık için önemli
Soya ve mısırın büyükbaş ve kanatlı hayvan sektörünün yem ihtiyacı için çok önemli olduğunu belirten Karademir, yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Endüstriyel ölçekte yapılan gerek büyükbaş hayvancılık gerekse kanatlı sektörünün yem ihtiyacının karşılanmasında soya ve mısır önemli bir yer tutmaktadır. Her iki üründe de ülkemiz kendine yeterliliği sağlayamamaktadır. Türkiye 2014 yılında yurt dışından aldığı 2 milyon ton soya için 1,1 milyar dolar (2,4 milyar TL), 1,4 milyon ton mısır için de 360 milyon dolar (788 milyon TL) ödeme yapmıştır. Türkiye GDO’lu hayvan yemlerine mi mecbur bırakılmaktadır?"

GDO nedir? 
Bir canlıdaki genetik özelliklerinin kopyalanarak, bu özellikleri taşımayan bir canlıya aktarılması sonucunda üretilen yeni canlıya 'Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO)' deniyor. Transgenik ürün ya da genetik modifiye ürün ya da genetik olarak değiştirilmiş ürün genellikle bir canlıya bir ya da daha farklı yabancı organizmanın ya da yabancı canlının genlerinin transferine transgen ismi veriliyor. Bu süreç sonucu elde edilen canlı organizmalar genetik modifiye organizmalar, transgenik organizmalar veya genetiği değiştirilmiş organizmalar olarak adlandırılıyor.

http://meydangazetesi.com.tr


 

 

 
ANASAYFA    |    İLETİŞİM    |    KÜNYE   |    SIK KULLANILANLARA EKLE    |    GİZLİLİK İLKELERİ

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
ajanspolitik.com © Copyright 2013-2020 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA