ANASAYFA   HABER ARŞİVİ   ÖZEL HABER   GÜNCEL   YEREL YÖNETİMLER   POLİTİK PORTRELER   KÜLTÜR SANAT   EKONOMİ   VİDEO HABER
 
 
Fikri Sağlar : MHP Yanlış Yapıyor ! | AJANS POLİTİK
 
Fikri Sağlar : MHP Yanlış Yapıyor !

Seçmenin AKP’siz bir koalisyon mesajı da verdiğini belirtenCHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, HDP destekli CHP-MHP koalisyonu senaryosuna MHP’nin destek vermeme kararını ve 7 Haziran Seçimlerini yorumladı

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koalisyon seçeneklerine şans tanımadan ülkeyi erken seçime sürüklemesi ve seçim sürecinde HDP’nin Diyarbakır mitingine yapılan saldırıların benzerlerinin olması durumunda iç savaş yaşanacağı uyarısında bulundu. Sağlar, “Recep Tayyip Erdoğan iç savaş çıkarma ruh halindedir. Körüklemesi, kriz çıkarmaya çalışmasının, onu bunu el altından tahrik etmeye çalışmasının nedeni budur. Çünkü normal şartlarda tekrar seçime gidilirse bugünkü oyu bile alamazlar” dedi. Sağlar, ‘AKP’siz koalisyon’ seçenekleriyle ilgili olarak da “MHP kilit roldedir, anahtardır. MHP ya Türkiye'nin demokrasi kapısını açacak ya da AKP'ye yanaşarak, yağma, yolsuzluk, hırsızlık düzeni içinde yer alacaktır” ifadelerini kullandı.

CHP Mersin Milletvekili, eski Kültür Başkanı Fikri Sağlar, Zaman gazetesinden Doğan Ertuğrul’a verdiği röportajda seçim sonuçlarını, ‘AKP’siz koalisyon’ seçeneklerini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olası hamlelerini değerlendirdi.

Ertürk’ün “HDP mitingine bombalı saldırının faili IŞİD elemanı çıktı. Erken seçim olması halinde böyle bir komplo endişesi taşıyor musunuz” şeklindeki sorusuna Sağlar, şöyle yanıt verdi: “Bu yapılırsa erken seçim bir iç savaşın nedeni olur. Benim gördüğüm bu. Recep Tayyip Erdoğan iç savaş çıkarma ruh halindedir. Körüklemesi, kriz çıkarmaya çalışmasının, onu bunu el altından tahrik etmeye çalışmasının nedeni budur. Ülkesinin hizmetinde bulunan hiç kimse çözüm yollarını bulmadan ülkeyi yeni tercihe zorlayamaz. 7 Haziran'da iktidar olamayacaklarını net olarak anladıkları andan itibaren bu ihtimaller gündeme alınmış olabilir. Çünkü normal şartlarda tekrar seçime gidilirse bugünkü oyu bile alamazlar. Bu çok net…  Erdoğan 3 gün sustu ama dayanamadı, birilerini araya koyarak tekrar hamle yapmak istiyor.”

7 Haziran seçimlerinde seçmenin AKP’ye ‘seni iktidar yapmak istemiyorum’  mesajı verdiğini, CHP, MHP ve HDP’ye ise koalisyon mesajı verdiğini kaydeden Sağlar, “Türkiye uçuruma doğru sürüklenirken bir u dönüşü yaparak durdu. Şimdi 3 liderin, CHP, HDP ve MHP'nin, seçmenin bu mesajını iyi okuması gerekir” dedi.

Seçmenin AKP’siz  bir koalisyon mesajı da verdiğini belirten Fikri Sağlar, HDP destekli CHP-MHP koalisyonu senaryosuna MHP’nin destek vermeme kararını şöyle yorumladı:

“Bence MHP yanlış yapıyor. Çünkü HDP'nin barajı çok aşarak Meclis'e gelmesi, aslında Türkiye'nin demokratikleşmesi için büyük bir fırsattır. Çok partili dönemde, çok sayıda parti Meclis'e girdi ama her kimlik temsil edilemedi. Bugün tüm kimliklerin Parlamento içinde temsil edilmesi hatta iktidar ortağı olma fırsatı var. Eskiden Milli Selamet geleneğinin, Erbakan geleneğinin şöyle bir kanaati vardı. ‘Biz seçilsek bile bizi hükümet yapmazlar'. Ama Çiller hükümet oldu ve Erbakan'la koalisyon kurdu. Hatta Erbakan başbakan oldu. O zincir kırıldı. Benzer durum HDP geleneği için de geçerli. Açık ki 12 Eylül anayasası Kürt kimliğinin temsilini engellemek için bir kota koymuştu. Şimdi o kota yıkıldı. Bundan sonra barajın bir anlamı yoktur. ‘Kürt politikası Parlamento'ya girmesin' diye kurulan baraj yıkılmıştır. Demek ki demokratikleşme şimdi başlıyor. CHP duyarlı ve hazırdır. MHP'nin de böyle bir koalisyonda yer alması Türkiye'yi aydınlığa götürür. Mesela barışın kalıcı hale gelmesi için gerekli adımlar Parlamento'da atılmalıdır. AKP ateşkesi sağlamış ama bu adımları atmamıştır. Şimdi tam zamanıdır. Zaten bunları MHP'siz yapmak mümkün de değildir. MHP kilit roldedir, anahtardır. MHP ya Türkiye'nin demokrasi kapısını açacak ya da AKP'ye yanaşarak, yağma, yolsuzluk, hırsızlık düzeni içinde yer alacaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koalisyon kurucusu ya da iktidar kurucusu gibi davrandığını, rol kapmaya çalıştığını kaydeden Sağlar, “Bu yanlıştır. Halk Erdoğan'a böyle bir görev ya da yetki vermedi. Bu nedenle Erdoğan'ı rol arayışını meşrulaştırıcı her hareket halk tarafından boğulur. Baykal’ın Erdoğan ile görüşmesi yanlış bir hamledir. Görüntü çok hoş değil. Anladığım kadarıyla Sayın Baykal'ın bireysel bir girişimidir ve bizi bağlamaz. Bu adımlar Recep Bey'e de meşruiyet kazandırır. Km Erdoğan'a iktidar gibi hareket etme meşruiyetini sağlarsa bu halk onu yok eder. Erdoğan'ın CHP'de operasyon yapabilecek gücü yok. Mazbatalarını alacak olan CHP vekiller, Ankara'ya Recep Bey'den hesap sormak için gelecekler, bunun için seçildiler. Parti olarak da bunun için hazırlıklıyız. Bir erken seçimde kaybedecek ve kaybolacak olan Recep Bey ve şürekasıdır. Ben yeni bir dönem başladığı kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

 


 
 
 

 

 
ANASAYFA    |    İLETİŞİM    |    KÜNYE   |    SIK KULLANILANLARA EKLE    |    GİZLİLİK İLKELERİ

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
ajanspolitik.com © Copyright 2013-2019 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA