ANASAYFA   HABER ARŞİVİ   ÖZEL HABER   GÜNCEL   YEREL YÖNETİMLER   POLİTİK PORTRELER   KÜLTÜR SANAT   EKONOMİ   VİDEO HABER
 
 
Özilhan: Çiftçinin refahı yükseltilmeli | AJANS POLİTİK
 
Özilhan: Çiftçinin refahı yükseltilmeli

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) “Gıda, tarım ve hayvancılık rekabet gücü çalışması” temel bulgularını bir toplantıyla açıkladı.

oplantıda konuşan TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkan Yardımcısı ve Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Sanayiciler olarak çiftçinin rolünü son derece önemli görüyoruz. Zira, üretim verimliliğinin artırılmasının ve ürün kalitesinin yükseltilmesinin çiftçinin refahının yükseltilmesiyle mümkün olabileceğine inanıyoruz’’ dedi. 
Toplantıda konuşan TÜSİAD Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Ali Yavan da, ABD ile AB arasında yapılacak Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı görüşmelerine dikkat çekerek, tarımda rekabetin önemini vurguladı. “Ekonomiye Umut Sofradan, Can Topraktan gelir’’ anlayışıyla sunulan raporda, şu tespitler yer aldı: “Çiftçinin refahının artmasının, sanayinin rekabet gücünün artmasında en önemli göstergelerinden biri olduğu, temel bulgularda ortaya konan çarpıcı sonuçlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çiftçinin refahının artması için kırsal kalkınma kilit önem taşıyor. Bu kilidi açacak anahtar ise Tarım. 
Sosyal güvenlik sağlanmadan, sosyal adaletin sağlanması zor. Tarıma verilen desteklerin çiftçinin refahını her zaman artırmayacağı ve tam aksine çiftçinin refahına etki etmeyeceği gibi düşürebilir. İktisadi etkinliğin göstergesi olan yüksek çiftçi refahı ve düşük emtia fiyatlarının, etkin piyasa mekanizmaları ile mümkün olacaktır.”

kaynak; aydınlık gazetesi


 

 

 
ANASAYFA    |    İLETİŞİM    |    KÜNYE   |    SIK KULLANILANLARA EKLE    |    GİZLİLİK İLKELERİ

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
ajanspolitik.com © Copyright 2013-2020 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA