ANASAYFA   HABER ARŞİVİ   ÖZEL HABER   GÜNCEL   YEREL YÖNETİMLER   POLİTİK PORTRELER   KÜLTÜR SANAT   EKONOMİ   VİDEO HABER
 
 
Kılıçdaroğlu CHP’nin seçim bildirgesini açıkladı | AJANS POLİTİK
 
Kılıçdaroğlu CHP’nin seçim bildirgesini açıkladı

CHP’nin Seçim Bildirgesinde güçlendirilmiş parlamenter sistem vurgusu yapıldı. Seçimlerde barajın yüzde 5’i geçmemesinin sağlanacağı ifade edildi.

CHP’nin Seçim Bildirgesinde güçlendirilmiş parlamenter sistem vurgusu yapıldı. Seçimlerde barajın yüzde 5’i geçmemesinin sağlanacağı ifade edildi. Kürt sorunu konusunda da “Müzakere” vurgusu yapıldı. Bildirge’de bu konuda, “Her türlü şiddet ve baskıyı sona erdirerek, sorunu müzakere ve siyaset yoluyla çözeceğiz” denildi. Bildirgede, anadil konusunda da "Talep eden tüm yurttaşlarımıza anadil öğrenimi olanağı sunacağız" ifadeleri kullanıldı. Ayrıca işsizliğin yüzde 5’in altına indirileceği, yılda en az 1 milyon kişiye istihdam imkanı sağlanacağı, asgari ücretin  bin 500 TL düzeyine çıkarılacağı, çiftçinin üretim amaçlı kullanacağı mazotun litresinin 1,5 TL’ye düşürüleceği belirtildi.

CHP’nin 200 sayfalık “yaşanacak bir Türkiye” sloganıyla açıkladığı Seçim Bildirgesi 2015 kitapçığında, özgürlük, hukuk devleti ve demokrasiye vurgu yapıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir seçim beyannamesinin ötesinde, bir vizyon belgesini milletin önüne koyduklarını ifade ederek, “Yaşanacak bir Türkiye’yi kurmak için 4 ayaklı bir strateji izleyeceğiz” dedi.

Toplantı, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit ile hayatını kaybeden parti üyeleri ve iş kazalarında ölenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması, ardından da İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Toplantıya, CHP liderinin eşi Selvi Kılıçdaroğlu da katıldı.

CHP lideri konuşmasında, seçim stratejisini 4 ana başlık altında açıkladı. Kılıçdaroğlu, seçmenden 4 yıl yetki isterken, ilk 100 gün ve 1 yıllık hedeflerini sıraladı. Kılçdaroğlu’nun 1 saat 15 dakika süren konuşması işaret diline de çevrildi.

“GELİN HEP BERABER YENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPALIM"

Konuşmasına salondakileri selamlayarak başlayan Kılıçdaroğlu, “Yaşanacak bir Türkiye ümidiyle, beklentisiyle, gerçekleştirme azmiyle hepinizi yürekten selamlıyorum. Hiçbir ayrım yapmıyorum; öğrenci, öğretmen, işçi, işveren sizlere sesleniyorum, memur, çiftçi, esnaf, emekli ev kadını sizlere sesleniyorum, işsiz, yoksul, merdiven altı atölyelerde kayıt dışı çalışan işçi kardeşlerim sizlere sesleniyorum. Köylü, kentli, Karadenizli, Akdenizli, Egeli, Anadolulu, Trakyalı, hepinize sesleniyorum, hepinizi yürekten selamlıyorum. Genç yaşlı demeden bütün milletime sesleniyorum" diyerek konuşmasına başladı. CHP Genel Başkanı, "Sanat, kültür dünyasına sesleniyorum, hukuk sistemine, hukuk alemine sesleniyorum. Avukatına, savcısına, hakimine sesleniyorum. Gelin hep beraber yeni bir başlangıç yapalım, gelin hep beraber yaşanacak bir Türkiye’yi yeniden inşa edelim”ifadelerini kullandı.

“MİLLETİN DİNLE, İMANLA ARASINI AÇTILAR”

AK Parti iktidarında yaşananlara değinen Kılıçdaroğlu, “13 yıl önce, ‘biz yoksullukla mücadele edeceğiz’ dediler. 13 yıl önce, ‘biz yasaklarla mücadele edeceğiz’ dediler. Şimdi 13. yılın sonundaki tabloyu arz ediyorum, 6 milyon 200 bin işsiz. 17 milyon yoksul, maaşı bin liranın altında olan 8 milyon emekli, pirim borcu olduğu için hastaneye kabul edilmeyen esnaf kardeşim, sosyal güvenlikten yoksun yüzbinlerce işçim, açlık sınırına dayanmış 1 milyondan fazla insan" dedi. Kılıçdaroğlu, "Kızgın, öfkeli, kırgın genç bir grubumuz. Kölelikten hallice kalıplara sokulmak isteyen kadınlarımız. Yozlaştırılmış ahlak, namus ve şeref kavramları. Korkmuş, sinmiş bir medya. Kimliğini ve kişiliğini yitirmiş iş dünyası, esir alınmış bir hukuk sistemi. Sonuç bu. Bu tabloyu görüyorsak, bu tablo devletin resmi rakamlarına yansımışsa, bu tabloyu milletin vicdanına havale ediyorum” diye konuştu.

13 yılının sonunda sorgulanması gerekenleri anlatan Kılıçdaroğlu, “13. yılın sonunda ne oldu? 13 yılın sonunda milletin polisle arasını açtılar. Milletin hukukla arasını açtılar. Milletin basınla arasını açtılar, milletin sporla, sanatla, kültürle arasını açtılar. Milletin dinle, imanla arasını açtılar. Milletin devletle arasını açtılar. En önemlisi milletin milletle arasını açtılar. Bu tablo düşündürücü bir tablo” ifadelerini kullandı.

“BU TABLOYU YAKIP GEÇECEĞİZ”

AK Parti iktidarının komşularla “sıfır sorun” dediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, milletin komşuları ile arasının açıldığını ve Türkiye’nin 1 komşunun dahi kalmadığına işaret etti.

Türkiye’nin orta gelir tuzağına yakalandığını belirten Kılıçdaroğlu, “Türkiye büyümesini sağlayamıyor, kalkınmasını sağlayamıyor. Gelir bölüşümünü adaletli sağlayamıyor. Orta gelir tuzağından Türkiye’yi kurtarmak zorundayız. Biz bu tabloyu mu istiyoruz, asla. Huzur içinde yaşamak istiyoruz. Barış içinde yaşamak istiyoruz, onurlu yaşamak işitiyoruz. Yaşanacak bir Türkiye istiyoruz. Çoluk çocuğumuzla, komşularımızla, mahallemizle, kentimizle Türkiye’mizde barış içinde yaşamak istiyoruz. Tabloyu koyduk. Bu tabloda bir rakam bile yanlış değil. Bu tabloda her şey gerçek, karamsar bir tablo olduğunu biliyorum ama asla umutsuz değiliz. Bu tabloyu yakıp geçeceğiz. Yaşanacak bir Türkiye’yi el birliği ile kuracağız.

Bir seçim beyannamesinin ötesinde, bir vizyon belgesini milletin önüne koyacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Yaşanacak bir Türkiye’yi kurmak için 4 ayaklı bir strateji izleyeceğiz. 4 ayaklı bir strateji. Stratejimizin birinci ayağında katılımcı demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, devletin saydamlığı ve hesap verebilirliğini göreceksiniz. Birinci strateji ayağımız bu” ifadelerini kullandı.

“GÖMLEĞİN İLK DÜĞMESİNİ DOĞRU İLİKLEMEK ZORUNDAYIZ”

Türkiye’nin insani gelişmiş endeksinde 190 ülke arasında 69’uncu ülke olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, kendi hedeflerinin insani gelişmişlik endeksinde Türkiye’yi ilk 20’ye taşımak olduğunu belirtti. CHP Lideri, bunu yapabilecek kadroları, insan ve siyasal kültürleri olduğunu belirterek, “Bizim gibi insani gelişmişlik düzeyi düşük olan ülkelerde kişi başına gelir çok düşük. Gelişmemiş veya az gelişmiş ülke konumunda. Bir ülkede demokrasi yoksa, özgürlükler yoksa, cam ve mal güvencesi yoksa orada büyümeden kalkınmadan söz edemezsiniz. Türkiye orta gelir tuzağına bunun için yakalanmıştır. Türkiye orta teknoloji tuzağındadır şuanda. Bunları aşmak zorundayız. Nedene buradan başlıyoruz? Çünkü gömleğin ilk düğmesini doğru iliklemek zorundayız. Doğru iliklersek aşağı doğru her şeyi sağlıklı kurabileceğiz” açıklamasında bulundu.

Siyaseti kirlilikten arındıracaklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Siyasi ahlak yasasını çıkaracağız. 12 Eylül askeri darbesinin mirası olan ve demokrasimizde derin yaralar açan darbe yasalarını tümüyle oradan kaldıracağız. Bir garabet şey var, yüzde 10 seçim barajı. Yüzde 10 seçim barajını kaldıracağız. Milletin iradesini TBMM’ye aynen yansıtacağız” şeklinde konuştu.

“BU SORUN ÇÖZÜLMEK ZORUNDA OLAN BİR SORUNDUR”-

Türkiye’nin yaşadığı en temel sorunlardan birinin de Kürt sorunu olduğunu belirten Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

“Bu sorun konusunda demokrasi içinde soruna en sağlıklı çözümü üreten parti, mütevazi değilim, en yürekli parti, söylemlerinde en namuslu parti CHP’dir. Söyledim, yine söyleyeceğiz. Bu sorunu çözerse CH çözer. CHP dışında hiçbir irade bu sorunu çözemez. Sorunu çözmek için 4 koşulu milletin önüne koyduk. Bir ‘samimi ve dürüst olacaksın’ dedik. İki ‘gizli ve kişisel bir ajandan olmayacak’ dedik. Üç, ‘millete hesabını veremeyeceğin angajmanlara giremeyeceksin’ dedik. Dört, ‘TBMM’ye ve millete bilgi vereceksin’ dedik. Hiçbirisine uymadılar. Bu sorunun çözüm adresi TBMM’dir. Hiçbirisini dinlemediler. Ama bu sorun çözülmek zorunda olan bir sorundur. Bu sorunu çözecek olan, Doğu’da, Güneydoğu’da, Karadeniz’de, Ege’de, Trakya’da, İçanadolu’da olan bütün yurttaşlarıma sesleniyorum, kanın akmadığı, herkesin barış türküleri söylediği, herkesin birbirini kucakladığı, yaşanacak bir Türkiye’yi biz inşa edeceğiz. Sizin yüzünüzden.”

“KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER ÜRETMELİYİZ”

Stratejilerin ikinci ayağını da anlatan Kılıçdaroğlu, “İkinci ayağı ülkemizin uluslararası alanda güçlü bir rekabet gücüne kavuşması gerek, uluslararası alanda yani ekonomik olarak, Türkiye’nin güçlenmesi gerekiyor. Yani orta teknoloji tuzağından kurtulması gerekiyor. Türkiye’nin orta gelir tuzağından kesinlikle kurtulması gerekiyor. Bunun için ne yapacağız? Rekabetçi bir ekonomi için üretken yatırımlara verimlilik artışına ve nitelikli istihdama ihtiyacımız var” dedi.

Türkiye’nin uluslararası arenada ciddi bir yarışmacı olması için üretmesi gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Önce üreteceğiz sonra hakça bölüşeceğiz” ifadesini kullandı.

“BU KADAR CİDDİ, TUTARLI, İNANÇLI, ONURLU PROJELERLE…”

Projelerinin tamamının iyi düşünülmüş projeler olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Devleti bilen insanlar, dünyayı okuyan insanlar, Türkiye’yi yaşanan bir ülke haline getirmek isteyen insanlar bu projeleri ürettiler. İlk kez size söylüyorum, bir siyasal parti ilk kez seçimlere bu kadar ciddi, bu kadar tutarlı, bu kadar inançlı, bu kadar onurlu projelerle milletin önüne çıkıyor” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin iktidarında ilk 100 gün ve bir yıl hedeflerinin sıralayarak, “Sandığa gideceksiniz, çekinmeden, gurur duyarak, onur duyarak, korkmadan mührünüzü altı okun böğrüne basın. O mühür sizi çocuklarınızın ve torunlarınızın yaşanacak bir Türkiye’ye ‘merhaba’ mührüdür” dedi.

Stratejilerinin üçüncü ayağının “sosyal devleti güçlendirmek” olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Sosyal devleti güçlendirirsek refahı paylaşmış, tabana yaymış oluruz” dedi.

“SİZ HİÇ İŞSİZ EVLAT VERGİSİ DUYDUNUZ MU?”

Siz hiç işsiz evlat vergisi diye bir kavram duydunuz mu? Bu geldi, işsiz evlat vergisi… Çocuk mezun, liseyi, üniversiteyi bitirmiş, ama işsiz. Diyorlar ki ‘gelip sigorta primi ödeyeceksin, yoksa sağlık hizmeti vermeyiz’. Evlat var işsiz ama baba vergiyi ödeyecek. Çıkıp desinler ki ‘böyle bir şey yok’. 7 milyon işsize ‘genel sağlık sigortası primi’ yatıracaksın diyorlar, 9 milyar lira istiyorlar. Sizi bu vergiden kurtarmak benim boynumun borcudur. Bu nasıl bir vicdan, nasıl bir ahlak, nasıl bir anlayış, bu nasıl bir devlet yönetimi? Ne diyoruz, ‘Yaşanacak bir Türkiye, herkesin aşının işinin olduğu bir Türkiye’ diyoruz. Nasıl yapacağız bunu, üreteceğiz, kazanacağız, hakça bölüşeceğiz.”

“EMEKLİ KARDEŞİM SENDEN HAYIR VE DUANI İSTİYORUM”

11 milyon emekliye sesleyen Kılıçdaroğlu, “Size Ramazan ve Kurban Bayramı’nda birer maaş ikramiye vermek benim boynumun borcudur. Bayramda torununa ‘harçlık verecek miyim’ diye düşünmeyeceksin, ‘kurban kesebilir miyim’ diye düşüneceksin. Ben senden bir şey istiyorum, 11 milyon emekli kardeşim sende hayır ve duanı istiyorum. Bütün CHP’liler, sana minnet, saygı duyuyor, bu ülkenin kalkınmasında alın terin var, bizim sana vefa borcumuz var, onu yerine getireceğim ben” dedi. Çalışan emekliler için de, aylıklarından kesilen yüzde 15 sosyal güvenlik destek primini kaldıracaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Bu benim namus sözümdür” diye konuştu.

http://www.odatv.com/n.php?n=chpnin-secim-bildirgesi...-1904151200


 
 
 

 

 
ANASAYFA    |    İLETİŞİM    |    KÜNYE   |    SIK KULLANILANLARA EKLE    |    GİZLİLİK İLKELERİ

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
ajanspolitik.com © Copyright 2013-2019 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA