ANASAYFA   HABER ARŞİVİ   ÖZEL HABER   GÜNCEL   YEREL YÖNETİMLER   POLİTİK PORTRELER   KÜLTÜR SANAT   EKONOMİ   VİDEO HABER
 
 
" Doğulu Bir Mersin Düellosu " | AJANS POLİTİK
 
" Doğulu Bir Mersin Düellosu "

Baştan söylemek gerekir, tarihte düello, ikisi de “ asil “ ve iddialı insanlar arasında yapılan bir hesaplaşmadır. Günümüzde de iki fikrin ya da kişinin önemli yarışı için kullanılıyor.

“ DOĞULU BİR MERSİN DÜELLOSU “

Baştan söylemek gerekir, tarihte düello,  ikisi de “ asil “ ve iddialı insanlar arasında yapılan bir hesaplaşmadır. Günümüzde de iki fikrin ya da kişinin önemli yarışı için kullanılıyor.

HDP Mersin 1. Sıra Milletvekili adaylığı için Dengir Mehmet Mir Fırat’ı aday gösterecek.  ( gayrı resmi bilgi, değişebilir de! ) Sayın Fırat’ı hemen herkes biliyor. Düne kadar Ak Parti’de çok önemli görevlerde bulundu. AK Parti kurulduğundan itibaren 2. Ya da 3. Adam rollerinde Sayın Erdoğan’la bir çok işe imza attı. ( iyi ya da kötü ). Fırat Adıyaman doğumludur. Mersin’de hem Avukatlık hem de Tarımsal Ticari faaliyetlerde bulunmuş bir isim.

Dengir Fırat beyin AK Parti Mersin Milletvekili olduğu dönemden şu anda kimsenin önemli ve kalıcı bir hizmeti hatırladığını sanmıyorum. Yapmışsa da bir iz bırakılmamış görülüyor.

Hacı Özkan Ak Parti’nin Mersin Milletvekili A.Adayı. Adıyaman doğumlu. Çocukluğundan itibaren Mersinli. Çocukları burada doğmuş, yetişmiş Ve Mersin kültürüyle yoğrulmuş. Hacı Özkan’ın yaşamı tam bir “ acıların çocuğu “.  Hacı Özkan’ın gençliği,  Aynı zamanda  tipik Türk filmlerindeki gururlu, mahallenin sevgilisi, yoksul, çalışkan ve onurlu bir delikanlı hikayesi.

Sayın Dengir Fırat bir Ağa çocuğu. Aristokrat aynı zamanda. Hayatında yoksulluk çekmemiş.  Yoksulluk çekmek,  ille de olmazsa olmaz bir nitelik değil ama, işte hayat hikayesi insanın bir yerde kaderidir de!..

Haci Özkan’ı siyasette “ halkın ta kendisi “  ve sahici yapan da işte bu hikaye. Yaşam hikayesinin yaşadığı kentten, içine doğduğu kültürden, mersin’de Fabrikalar caddesi’nde kısa pantolonla geçirdiği çıraklık yıllarından aldığı sayısız ve eşsiz  dersler olduğunu biliyoruz.

Özkan, kimseye tepeden bakamayan ( bakmayan değil, istese de bakamayan ! ) bir engin kişiliğe sahip.  Yıllardır bir esnaf ve esnaf temsilcisi olarak binlerce, on binlerce insanla kader birliği içerisinde. Birlikte ağlamış birlikte gülmüş.

Hacı Özkan için bir insanın memleketi, mezhebi, meşrebi değil; içinde yaşadığı topluma, ekmeğini yediği yurduna saygılı ve yararlı olmasıdır asıl.

Sayın Fırat için tersini söylemiyorum, yanlış anlaşılmasın. Ama uzun Milletvekilliği ve aynı kenti paylaşmış olmamıza karşın o yönleri hakkında bir fikrim olmadığını söylerim.

Bu iki değerli isim düne kadar aynı partinin çatısı altında iken bugün aynı kentte ve ama farklı partilerden karşı karşıya.

HDP Fırat’ı Mersin’e koymakla Adıyamanlılar başta olmak üzere, Doğulu oylara da bir de bu pencereden “ oynamak “ istiyor. Fırat Mersin’deki  Doğulular içerisinde bilinen, sayılan bir isim.

Ak Parti’den de HDP’ye oy “ çalabilir “.

Hacı Özkan hem Mersinliler hem de doğulular için içlerinden çıkmış, kendilerine benzeyen, yılmamış, yıkılmamış ve sonunda “ başarmış “ bir mahalleli !..

İkisi de Kürtçeye hakim. İkisinin de “Kürt “ Açılımı için olumlu imajları, çalışmaları var.

Ak Parti dünün partilisi, Parti Yöneticisi, HDP’li Fırat’ın karşısına dünün, bugünün ve yarının AKPartili’si ve Emekçisi Haci Özkan’ı  Fırat’ın karşına çıkarırsa ne olur. “ Ağaya karşı maraba “ demek istemem ama; Özkan’ın her dem savunduğu gibi olabilir; Kahraman bakkal, AVM’ye karşı!.. Artık Millet kimi tutarsa.

Hacı Özkan’ın Mersin’de tabanda ( sadece Ak Parti tabanı değil, geniş halk yığınları içinde ) geniş bir tanınırlığı ve karşılığı var. Bir Adıyamanlı da, bir Mersinli de, herhangi bir Doğulu da O’na oy verirken verdiği oyu yadırgamaz!..  Çünkü Özkan birçok genç için, binlerce insan için bir rol model; yılma, yıkılma, yalpalama, nazar etme ne olur, çalış senin de olur, rol Modeli …

Diyorum ki, acaba insanlar hangisiyle özdeşleşmek ister. Burası biraz karışık bir psikoloji. Yine de bu iki ismin ( hemşerinin ) Mersin düellosu izlemeye, değerlendirmeye değer. Ak Parti için önemli bir tercih ve seçenek.

Ben Ak Parti’de Hacı Özkan’sız bir “ 11 “ düşünmüyorum.  Ama bu yarışta başarılı olmak için yetmez.  Doğru zamanda doğru “ Doğulu “ hamle önemli. Ak Parti bunu bazen başardı, bazen teğet geçti.

Bu ikilinin yarışması için Özkan’ın da AK PARTİ’DE ilk 4’te yer almasını bekleyenler çoğunlukta. Değilse, zaten yarış baştan “ kaybedilmiş “ olabilir. Ama hava; düellodan yana esiyor ve Hacı Özkan  Fırat’ın karşısına çıkarılacak diye düşünüyorum...  İki “Kürdün “ yarışı gibi olsa da iki “fikrin “ yarışı olacak ve sonuçta Kürt’ü, Türk’ü birlikte kazanacak – umuyorum – Kazanan Mersin, Türkiye ve  “ Türk Filmi “ olsun; kazanan, ara sıra, seçimden seçime değil; haklı ve daima halkın yanında yer alan olsun ...

 


 

 

 
ANASAYFA    |    İLETİŞİM    |    KÜNYE   |    SIK KULLANILANLARA EKLE    |    GİZLİLİK İLKELERİ

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
ajanspolitik.com © Copyright 2013-2020 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA