ANASAYFA   HABER ARŞİVİ   ÖZEL HABER   GÜNCEL   YEREL YÖNETİMLER   POLİTİK PORTRELER   KÜLTÜR SANAT   EKONOMİ   VİDEO HABER
 
 
İkiyüzlü AB, SOBE | AJANS POLİTİK
 
İkiyüzlü AB, SOBE

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, AB ülkelerinde yaşanan at eti skandalına ilişkin,’Yaşanan gıda skandalları AB’nin iki yüzlü politikasını ortaya koyuyor’ dedi.


     Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, AB ülkelerinde yaşanan at eti skandalına ilişkin,’Yaşanan gıda skandalları AB’nin iki yüzlü politikasını ortaya koyuyor’ dedi.
 
Yetkin, TZD Genel Merkezi’nde yaptığı basın toplantısında, AB ülkelerinde yaşanan et skandalı ve 5 Mart’ta yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği konusunda değerlendirmelerde bulundu. AB ülkelerinin gıda ithalatı konusunda Türkiye’ye siyasi nedenlerden dolayı haksızlık ettiğini kaydeden Yetkin, ’Yaşanan gıda skandalları AB’nin iki yüzlü politikasını ortaya koyuyor. Yüksek bir gıda güvenliği rejimine sahip olan ve dışardan ithal ettiği ürünler söz konusu olduğunda bunu son derece katışekilde uygulayan AB ülkeleri, acaba neden iç pazarında aynı titizliği göstermiyor?’ diye konuştu.
 
Yetkin, ülkelerin dış ticaret konusunda kendi iç pazarlarını korumak içinbir takım önlemler aldığını hatırlatarak, bu çerçevede AB’nin de gıda güvenliğikonusunu çoğu zaman bir araç olarak kullandığını savundu.Ekonomik kriz nedeniyle, şirketlerin ülkelerindeki standartları giderekdaha fazla göz ardı ettiğini belirten Yetkin, rekabet koşullarında ürünü dahaucuz hale getirip kar marjını arttırmak için şirketlerin bu tarz hilelerebaşvurabildiğine dikkati çekti.AB’nin, kendi iç pazarında oluşan kaçak at eti sektörünü göremediğiniyada görmek istemediğini öne süren Yetkin, Türkiye’nin birçok hususta AB’yi örnekaldığını ama AB’nin de ’berbat’ bir durumda olduğunu ileri sürdü.Yetkin, AB ülkelerinin Türkiye’den ürün ithal ederken gösterdiği hassasiyetin, bu ülkelerden ithal edilen gıda ürünleri konusunda dagösterilmesini beklediklerini ifade etti.

’Et tebliğini olumlu karşılıyoruz’
 
Geçtiğimiz günlerde yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Et ve Et ÜrünleriTebliği hakkında da değerlendirmelerde bulunan Yetkin, bu tebliğden önce et ürünlerinde beyaz ve kırmızı etkin karıştırılabildiğini ancak tebliğle beraber bu uygulamaya son verildiğini hatırlattı. Bu uygulamanın olumlu bir adım olduğunu ifade eden Yetkin, ’Hileli ürünler bir yana beyaz ve kırmızı etin muhafaza süreleri de farklı olduğun için bu uygulama sağlık açısından yararlı olmuştur’ dedi.Yetkin, tebliğin tek başına hileyi önlemede yeterli olmadığını ve bu konuda yapılan denetimlerin arttırılması gerektiğine değinerek, ’Eskiye oranla denetimler arttırıldı, iyi niyetli çalışmalar var ama hala yetersiz. 4 bin 700 elemanla, üretimden tüketime kadar olan 500 bin işyerini denetleyemezsiniz. 10 bin, 15 bin kişilik bir yapının kurulması gerekiyor’ diye konuştu.


 

 

 
ANASAYFA    |    İLETİŞİM    |    KÜNYE   |    SIK KULLANILANLARA EKLE    |    GİZLİLİK İLKELERİ

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
ajanspolitik.com © Copyright 2013-2020 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA