ANASAYFA   HABER ARŞİVİ   ÖZEL HABER   GÜNCEL   YEREL YÖNETİMLER   POLİTİK PORTRELER   KÜLTÜR SANAT   EKONOMİ   VİDEO HABER
 
 
CHP; İlle de Sarıgül | AJANS POLİTİK
 
CHP; İlle de Sarıgül

Yerel seçimlerde İstanbul adayı için anket yapan CHP’de Sarıgül ismi yüzde 40’la açık ara önde çıktı..

Yerel seçimlerde CHP’nin İstanbul adayı merakla bekleniyor. Partinin yaptırdığı anketlerde 3 isim öne çıkarken Sarıgül ismi diğer iki isme açık ara fark atmış durumda. Cumhuriyet Gazetesi’nden Utku Çakıröz’ün haberine göre CHP’nin ’İstanbul adayı kim olsun’ anketinde Sarıgül yüzde 40’la birinci isim oldu. Gürsel Tekin ve Akif Hamzaçebi ise yüzde 5’lik bir oy alabildi. Sarıgül isminin olmaması durumunda CHP Boyner planı’nı devreye sokacak. 

TAYYİP ERDOĞAN’A KARŞI HAZIRLANAN STRATEJİ İSTANBUL ÜZERİNE KURULU
CHP’de ‘İstanbul’ hareketliliği hızlanmış durumda. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun rakibi Tayyip Erdoğan’a karşı hazırladığı stratejinin omurgasının İstanbul’a dayandığı biliniyor. Yani Erdoğan’ı yenmek için her şeyden önce İstanbul’un kazanılması lazım. Parlamento Büro Şefimiz Ayşe Sayın’ın CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ile röportajından, yeni stratejinin ayrıntılarını okuyabilirsiniz. Strateji hazır da önemli bir eksik var: Aday! CHP yönetimi AKP’nin karşısında kazanabilecek ismi belirlemek için İstanbul’da anket üstüne anket yaptırıyor. Sadece onlar değil, AKP ve iş dünyası da benzer araştırmalarla nabız yokluyor. Tüm taraflar da birbirinin anketini biliyor.

SARIGÜL AÇIK ARA ÖNDE
CHP yönetimi yaptırdığı kamuoyu yoklamasında kendi partilerinden aday olmak istediklerini açıkça ortaya koyan iki ismi, Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Akif Hamzaçebi’yi Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün isminin karşısına koyarak halka sormuş: “Hangisini büyükşehir belediye başkanı seçersiniz?” Sonuç tahminlerin de ötesinde. Sarıgül’ü isteyenler yüzde 40’ları bulurken diğer isimler yüzde 5’e ancak ulaşabilmiş. Bu sonuç sadece bir anketin sonucu da değil. Ankara ve İstanbul’da CHP tarafından birbirinden bağımsız yaptırılan farklı anketlerde Sarıgül yüzde 35’in altına inmiyor. Geleneksel CHP seçmeninin yanı sıra Orta Anadolu’dan göç eden MHP ve Güneydoğulu ama daha az keskin BDP seçmeninden de oy alabilir durumda gözüküyor Sarıgül.


GÜVEN KRİZİ AŞILMIŞ DEĞİL
Bu sonuçlar da CHP’de yaygın olan AKP karşısında en iddialı adayın Sarıgül olacağı kanaatini daha da pekiştirmiş durumda. Ancak aynı şekilde baskın olan endişe de dile getiriliyor CHP kulislerinde: “Sarıgül partiye gelir de ya Büyükşehir adayı olmazsa!!!” Sarıgül’ün riski büyük olan büyükşehir yarışına girmek yerine, garanti gördüğü Şişli’de CHP adayı olarak seçimleri kazanıp, sonrasında Genel Başkanlık koltuğu mücadelesine gireceğini düşünenlerin sayısı bir hayli fazla. Kendisinin son dönem dile getirdiği “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan çok Başbakanlık hedeflediğini” ortaya koyan sözleri de bu kaygıları yok etmek yerine daha da pekiştiriyor. Uzun sözün kısası, Sarıgül’ün ‘tanınırlık’ konusunda bir problemi yok. Ama ‘güvenilirlik’ konusunda çok büyük bir soru işareti yaratıyor CHP yönetiminin kafasında.  ^

AKP’DE İBRE TOPBAŞ’TAN YANA
CHP anketlerinde halka, partinin ana rakibi AKP’nin olası adayları da sorulmuş. Mevcut belediye başkanı Kadir Topbaş yüzde 38 ile ilk sırada. Arkasından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım geliyor. Onun arkasından üçüncülük koltuğunda ise geçen hafta Londra Belediye Başkanı ile fotoğraf vererek İstanbul arzusunu bir kez daha hissettiren Egemen Bağış geliyor.

SÜRPRİZ B PLANI BOYNER
Sarıgül ile uzlaşma sağlanamaması olasılığına karşı da CHP kurmayları sürpriz ‘B planları’ hazırlamayı ihmal etmiyorlar. Bilinen partili adayların yanı sıra dışarıdan isimler ile görüşmeler de yürütülüyor. Eski TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner’e ulaşılarak bir nabız yoklaması yapılmış. Ankara ve İstanbul’a giden birbirine zıt iki yanıt var ortada. Genel merkeze “Evet, koşullar uygun olursa değerlendirebilirim” yanıtı ulaşmış. İstanbul’a ise “Hayır, kesinlikle düşünmüyorum” denmiş. Boyner olmasa da yine iş dünyasından bir isim arayışının sürdüğü anlaşılıyor.

ADALAR ALARM VERİYOR
İstanbul’da 12 CHP’li ilçe belediyesi var. Bunların 10’unda CHP’nin seçimi kaybetme riski yok. Ama Adalar’da var. CHP seçim kazandığı bu bölgede AKP’nin 10 puan gerisinde görünüyor. Farkı kapatmak için önümüzdeki günlerde CHP bir ‘Adalar seferberliği’ne hazırlanıyor.


 
 
 

 

 
ANASAYFA    |    İLETİŞİM    |    KÜNYE   |    SIK KULLANILANLARA EKLE    |    GİZLİLİK İLKELERİ

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
ajanspolitik.com © Copyright 2013-2019 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA