ANASAYFA   HABER ARŞİVİ   ÖZEL HABER   GÜNCEL   YEREL YÖNETİMLER   POLİTİK PORTRELER   KÜLTÜR SANAT   EKONOMİ   VİDEO HABER
 
 
AKP seçmeni açılıma karşı | AJANS POLİTİK
 
AKP seçmeni açılıma karşı

MetroPOLL Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi anketine göre “Öcalanlı açılıma” destek verenlerin oranı yüzde 25’te kaldı

MetroPOLL Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi, Şubat 2013’te İstanbul’da yaşayan yurttaşların öncelikle Hükümetin İmralı ile görüşmeleri konusundaki kanaatlerini belirlemek amacıyla bir anket yaptı. Anket İstanbul’un tümünü kapsayan 39 ilçesinde, 26 Ocak - 1 Şubat 2013 tarihleri arasında toplam 2502 kişi ile gerçekleştirildi.

Ankette çıkan sonuçlara göre, İstanbullu seçmenlerin sadece yüzde 25’i Abdullah Öcalan ile MİT arasında yapılan görüşmeleri onaylarken, yüzde 56,1’i doğru bulmadığını bildirdi. Ankete katılanların yüzde 16’sı fikrinin olmadığını ifade ederken, yüzde 2,4’ü de sorulara yanıt vermedi. Ankette Öcalan’la görüşmelere AKP’li seçmenin sadece 32,3’ü destek verirken, CHP’lilerin yüzde 16’sının, MHP’nin yüzde 14’ünün destek verdiği görüldü.

Öcalan’a ev hapsine destek yüzde 5,9

Seçmenlere “Öcalan’ın cezası ev hapsine çevrilirse bunu doğru bulur musunuz?” diye bir soru da yöneltildi. Ankete katılan seçmenlerin ezici bir çoğunluğu, yüzde 83,9’u “doğru bulmam yanıtı verdi. Öcalan’a ev hapsine destek verenlerin oranı ise sadece yüzde 5,9 oldu.

Eylül 2012’de yapılan araştırmada “Sizce, PKK’nın Silah Bırakmasını Sağlamak İçin Hükümet PKK İle Yeniden Görüşmeli mi?” sorusuna seçmenlerin yüzde 42’si olumlu yanıt vermişti. Aradan geçen sürede PKK ile yapılan görüşmelere verilen desteğin hızla azaldığı görüldü.

AKP’nin yarısından fazlası destek vermiyor

Araştırmayı değerlendiren uzmanlar AKP’nin 2011 seçimlerinde İstanbul’da aldığı oy oranına dikkat çekerek AKP’li seçmenin büyük çoğunluğunun Öcalan’la görüşmelere karşı çıktığını söylediler. Uzmanların anketle ilgili değerlendirmeleri şöyle:

“2011 seçimlerinde AKP’nin İstanbul 1. bölgedeki oy oranı yüzde 48,3, 2. bölgedeki oy oranı yüzde 51, 3. bölgedeki oy oranı da yüzde 49,2. AKP’nin İstanbul’daki ortalama oy oranı yüzde 50 civarında. Ankette AKP Hükümetinin Öcalan’la görüşmesine verilen destek ise yüzde 25. Bu yüzde 25’in içinde yaklaşık yüzde 5 BDP oyu var. Diğer partilerin içinden gelen oylar da bunun içinde. Bunları çıkarsak AKP seçmeninden gelen destek yüzde 20’nin altına düşüyor. Diğer bir deyişle 2011 seçimlerinde AKP’ye destek veren yüzde 50’in yarısından fazlası, Öcalan’la görüşmeye destek vermiyor. Durum bu.”

İstanbul için Amerikalıların “Dünyanın en büyük Kürt şehri” tabirini kullandıklarına dikkat çeken uzmanlar, Karadeniz, Ege, Akdeniz ve Orta Anadolu bölgelerinde Öcalan’la görüşmelere desteğin daha da az olabileceğini ifade ettiler.

Kılıçdaroğlu’na uyarı

Yapılan anket sonuçlarından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu için de bir uyarı çıktı. Kılıçdaroğlu’nun İmralı’da Öcalan’la görüşmesine CHP içinden verilen destek yüzde 20’de kaldı. Kılıçdaroğlu’nun kredisine genelde verilen destek ise yüzde 23 olarak belirlenirken AKP seçmeninden verilen desteğin, kendi partisinden verilen destekten 8 puan yüksek olması dikkat çekti.

 

aydınlık


 
 
 

 

 
ANASAYFA    |    İLETİŞİM    |    KÜNYE   |    SIK KULLANILANLARA EKLE    |    GİZLİLİK İLKELERİ

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
ajanspolitik.com © Copyright 2013-2019 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA