ANASAYFA   HABER ARŞİVİ   ÖZEL HABER   GÜNCEL   YEREL YÖNETİMLER   POLİTİK PORTRELER   KÜLTÜR SANAT   EKONOMİ   VİDEO HABER
 

image Deniz Tuncay AKKAPILI

Harun ARSLAN’A

Harun Arslan Bey

 

“ Kocamaz’ın gemisi ve Hamit Tuna’nın gemisi “ yazınızı okudum. Yorum ve değerlendirmeler sizlerin olmakla beraber yanlış bulduğum, katılmadığım, benim de içinde/tanıklığım olan konular olduğu için size bu “ mektubu “ yazdım. Peşin saygılarımla …

Öncelikle, Nusrat Mayın gemisi sizin yazdığınız gibi o dönem çürümeye terk edilmişti ama bir fazlası da mevcut; sökülüp Jilet yapılmak üzere karar alınmıştı. Yani çürüse daha uzun süre yaşar, jilet olup tez elden gidecekti.  O dönemki yerel yöneticiler, valilik, Komutanlık vd. yöneticiler ile Ülkeyi yönetenler, sivil toplum ve mangalda kül bırakmayan tüm ahali için bu bir utanç kaynağıydı. Başta bu tür kültürel davalara duyarsız Macit Özcan için … Tarihe de böyle geçmiştir.

Burhanettin Kocamaz’ın  o dönem yüreklilik gösterip, tüm Türkiye’nin sadece bakmakla ve yok oluşunu izlemekle yetindiği  bu Gemiyi, Nusrat’ı sahiplenmesi başlı başına bir değer ve değerbilirliktir. Çanakkale kentinin, sakinlerinin, gelmiş, gelecek tüm yöneticilerinin de ibret alması, düşünmesi gereken bir girişimdir Sayın Kocamaz’ın girişimi.

Sayın Arslan, sıklıkla görüştüğünüz Sayın Kocamaz’a bir fısıltıyla sorarsanız Nusrat’ın jilet olmaktan kurtarılıp Şanlı Türk Kültür Tarihine eklenmesi sırasında, Kocamaz’ın hangi zorluklarla karşılaştığı, hangi yüksek mevkilerden tehdit gibi uyarılar aldığını ve bunlara karşın yılmadığını ve Nusrat’ı tüm Türkiye’ye ve insanlık ailesine kazandırdığını – anlatırsa -  öğrenirsiniz.

Nusrat’ın Kocamaz’a seçimlerde çok puan kazandırabilecekken, Kocamaz’ın bunu “ YETERİNCE KULLANAMADIĞINI “ söylemişsiniz ki, doğrudur. Ancak Kocamaz’ın kişiliğini, içinde esen yeli ve derinliğini bilseniz, zaten o bahsi açmanın da gereği olmadığını kavrayıverirsiniz. Değil mi ki; Özcan Nusrat’a bir demir yığını dediğinde de, Özcan Kocamaz’a “ Tarsus’ta yaptıklarını niye anlatmıyorsun, çünkü yaptığın bir şey yok, o nedenle Mersin’e yapacağın hayali, uçuk,  yolcu gemilerinden, uçaklardan, utanç köprüsünü yıkacağından filan söz edip duruyorsun .. . dediğinde de( sataştığında bile ! ) O (Kocamaz ), ardına bakmadan yürümeye / koşmaya devam etti. Çünkü söz uçardı yazı ve yaptıkları kalırdı halk indinde !.. KOCAMAZ’ın bir edebiyatçı kişiliği olduğunu unutmadan !..

“Gelelim Hamit Tuna’ya” demişsiniz ya yazınızda, izninizle gelmeden önce şu cümlenizi bir not edelim, sonra gelelim. Çünkü aşağıda/ derinlerde çok işimize yarayacak.

( Nusrat için yazdıklarınızdan ) “  Deniz kenti Mersin’de bir milli ve tarihi gemiye Büyükşehir belediyesi ilgisiz kalıyor ve denizsiz bir ilçe belediyesi tarihi gemiyi denizden çıkarıp karaya taşıyarak yeniden yaşatıyor “ ( Harun Arslan )

 

Bu sözlerinizin hemen ardından Hamit Tuna’ya geliyor ve şu cümleyi kuruyorsunuz: Geçmişte önemli bir tarihi olmayan bir mayın gemisini denizden çıkarıp denizi olmayan bir ilçeye getirmeyi planlıyor … karaya getirmenin mantığını çözemiyorum  “

 1. Mantığı neden çözemiyorsunuz ki. Kocamaz örneği önünüzde. Ve sizin yazdığınız yukarıdaki cümle; ilçe belediyesi tarihi gemiyi denizden çıkarıp karaya taşıyarak yaşatıyor ..! Tarsus’ta olunca gıpta ediyor ve ama olumlu ve mantıklı buluyorsunuz ( ki ben de buluyorum! ), Toroslar’da olunca Mantığını çözemiyorsunuz ( ben çözebiliyorum. Anlatacağım )

Ya da siz şunu söylüyorsunuz; Kocamaz yapınca olur, Hamit Tuna yapınca olmaz, istemezük. Tercih sizin.

 

Tuna’nın Toroslar’a getirmek istediği geminin hikayesini araştırdınız  mı? .. Hadi olmadı adını olsun biliyor musunuz ?..

Hadi olmadı Toroslar Belediyesi’nin yapmakta olduğu ve gemiyi de içine yerleştirmek istediği Parkın adını olsun sordunuz, öğrendiniz mi?.. Nitekim adı sizin yazdığınız gibi bir “ savaş parkı müzesi “ asla değil ..!

 

Sayın Arslan Toroslar’a getirilmek istenen ve tüm yazışma ve izinleri tamamlanan Geminin adı, sıkı durun: Silifke Gemisi.

Bu gemide bugüne kadar binlerce Türk askeri Türkiye ve uluslar arası sularda görev yapmış. Yani Silifke / Mersin adı bu GEMİDE YILLARCA YAŞAMIŞ. Bu gemi, Silifke Gemisi, 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatında aktif görev üstlenmiş. Yani Gazi. Peki bu gemiye neden Silifke adı verilmiş. Verilmiş çünkü Silifke ile Kıbrıs’ın ilişkisi çok derin ve iç içe. Bilir misiniz, Silifke yüzyıllarca Kıbrıs’a bağlı bir Türk toprağıydı. İşte bilgi ve belge :

 

“ 1570 yılında Sokullu Mehmet Paşanın Sakız ve Kıbrıs adalarını fethedilmesi, ardından İnebahtı Deniz savaşı yenilgisi Silifke’nin tımarlı erlerinin Kıbrıs’ı güçlendireceği düşüncesi ile Silifke, II. Selim zamanında 1571 yılında İçel adıyla Kıbrıs’a bağlandı. Böylece İkiyüzaltmış yıl Silifke Kıbrıs’a bağlı olarak kaldı.

 

Yani mevzu bir hayli derin. Öyle derin ki, Silifke Mayın arama tarama gemisinin, Gazinin, içinde yüzdüğü Akdeniz kadar … E, O bu kültürü, bu kültüre hizmet etmeyi hak ediyor.

 

Silifke’den Toroslar’a getirilen Topa, TANKA gelirsek, o mesele sizin bildiğiniz, yazdığınız gibi değil. Kaldı ki, Hamit Tuna’nın, kaderine terk edilmiş, çürümeye bırakılmış, kimsenin sahip çıkmadığı o Tankı ( gerçekten kanuni olarak sahipsiz, kimsesiz idi, resmen ) Toroslar’a getirmesiyle Silifke insanı elinden yitip, çürüyüp giden değerinin farkına varmıştır.Öylesine varmıştır ki, halk gösteri, protesto yaparak, ilgili tüm kurumların kapısını çalarak toplumsal bir duyarlılık yaratmıştır. Bu meselede en son uyanan da Silifke Belediye başkanlığı olmuştur. O da politik kaygılarla.

Hamit Tuna hem bu farkındalığı yaratmış, halkın ulusal değerlerine bir selam ve uyarı çakmış hem de Silifke’deki tank vb. değerlerin halk tarafından sahiplenilmesine vesile olmuştur. Yasal olarak aldığı Tankı Silifke’ye isterse geri vermeyebilecekken, seve seve davul zurnayla kendi elleriyle Silifke halkına teslim etmiştir …

Bu mesele de oldukça derin. Konuşuruz zamanla.

 

Dönelim Gemi faslına.

Şimdi adını öğrendiniz ya, adıyla analım, değil mi ki yiğit adıyla anılır;

Silifke Gemisi, bu da önemli bir bilgi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yapacağı bir tatbikatta hedef gemi olarak kullanılacak ve gerçek torpil mermisiyle batırılacakken Hamit Tuna son anda bir girişim yapıyor ve hikaye böylece başlıyor. O ANDA VE ŞU ANA KADAR BU HİKAYEYİ BİLEN, İLGİLENEN, SAHİPLENEN HİÇ KİMSE YOK ... ANCAK AKDENİZ MERKEZ KOMUTANLIĞI’NIN ÖZVERİLİ, YÜREKLİ, İNANÇLI ÇABALARINI UNUTMAMALI!..   

Böylelikle, TUNA’nın bu girişimiyle ( resmi onlarca yazışma, görüşme vb ) adının tarihsel misyonu ve tılsımıyla, işleviyle, memleketin her yerinden asker olmuş Silifke gemisinde görev almış binlerce Mehmetçiğiyle, Kıbrıs Barış Harekatındaki özel ve gizli göreviyle, Silifke gemisi denizin dibine değil; Toroslar’ın zirvesine, unutulmanın mezarlığına değil, insanlığın toplumsal hafızasına yolculuğa çıkıyor … Varsın Denizi olmayan bir İlçeye, Toroslar’a düşsün yolu. Sabahattin Ali’yi, o güzel şairi ve şiirini anmanın tam da sırası sayın Arslan:

“ Görmesen bile denizi / çevir yukarıya yüzü / deniz gibidir gökyüzü ( Toroslar ) / Aldırma gönül aldırma “

Silifke gemisi Toroslar’da konulacağı yerin kıyısındaki Efrenk deresinden yaz kış akan ve denize dökülen Toroslar’ın serin sularıyla söyleşe sevişe, denize olan hasretini de her an giderecektir, diye düşünüyorum

Bir de unutmadan, siz araştırır, soruşturursunuz da; o parkın adı asla Savaş parkı değil. Böyle dersek haksızlık yapılır.… Ve o parkta Türkiye’de bir ilk gerçekleşiyor. Bakınca göreceksiniz.

Şimdi bir kere daha değerlendirmenizi rica edeceğim, Nusrat mayın gemisinin kurtarılmasına karşın Mersin’de sahip çıkılmaması nedeniyle yaşadığınız ezikliği Mersin’de Silifke gemisinde Tuna’nın girişimleri sonucu yaşamayacak olmanız sanırım bir gariplik değil, güzelliktir.kabul etmeli. Çünkü iki eziklikten bir güzellik çıkmıyor.

Hadi bir not daha; Silifke Gemisinin Toroslar’a çıkarılması hikayesinde devreye bir de ABD girdi. Uzun yazışmalar, konsolosluklarla görüşmeler vb. bir gerçek daha açığa çıktı ki; gemi her ne kadar bizimse de; kullanımı bilmem neyinden ölünceye kadar ABD sorumlu. Sahip. Vs.

Tuna o işi de çözdü  … ABD devre dışı.  ABD’nin Kıbrıs’ta, 1974’te bize yaşattıklarını bizler unutsak da, Silifke Gemisi Türkiye’nin her yerinden Toroslar’ı ziyaret edecek binlerce gence, yaşlıya anlatacak, unutturmayacaktır umarım …

Ne diyor sıklıkla Hamit Tuna: Tarihini bilmeyenlerin coğrafyasını başları çizer ..!

 

O güzel Silifke’nin adı Toroslar’da da yaşayacak: Kültür, Barış, kardeşlik, Vatan ülküsü, Türküsüyle …

Not: Gerek Nusrat’ın, Gerek Silifke’nin Türk Kültür tarihine kazandırılmasında Sadece Kocamaz ve Tuna’nın değil onların gerisinde duran ve ama “ savaş “ kazanan gizli kahramanların da önemli rolü ve emeği vardır. Her ikisinde de bu rolü ve onuru yaşayan bir kişi ( yiğit ve rahmetli bir Türk subayının kardeşi ) var ki, O da benim tanıdığım, sevdiğim “ bir deli kara oğlandır “ …

 

Demem o ki, O’nun gemisi bunun gemisi, aslolan Nuh’un gemisi terbiyesi… Lafla yürümüyor peynir gemisi …

 

Sondipnot: Toroslar için yazdığınız diğer garipliklerin bu yazıda yeri ve değerlendirmesi yoktur. Kaldı ki o garip bulduğunuz birçok garipliği ben de garip buluyor ve eleştiriyorum …

 
Yazı Tarihi : 18.06.2015 14:57:06 | E-Mail : deniztuncay@ajanspolitik.com
 


         Yazarın Arşivi
 • PARALEL DEĞİLSE; O HALDE NEDİR?..

 • SEÇER VE TURNUSOL BAŞKANLAR

 • Asacaksanız Dilimden Asın Beni

 • Tıpış Tıpış mı Şıngır Mıngır mı ?

 • “BEN HAVADAN DEĞİL HAYATTAN SOĞUDUM !..”

 • BAŞKAN KOCAMAZ’A AÇIK MEKTUP

 • BİRGÜN ÇOK GEÇ OLABİLİR ...

 • KENDİNE İNANAN ADAM HACI ÖZKAN

 • KENDİNE İNANAN ADAM

 • Kocamaz mı Elvan mı

 • PKK TERÖRÜNÜ AZDIRANLAR

 • MHP’DE/ MHP’YE OPERASYONUN KODLARI

 • KAHROLSUN PKK DERKEN BİRLİKTE

 • KOCAMAZ VAKUR TUNA GURUR

 • Harun ARSLAN’A

 • Harun ARSLAN’A

 • Hacı ÖZKAN Kod ADI : DAYI !..

 • BE/LEŞ KARGA ( OLAMAYAN) LARI …

 • Türkiye’de İçsavaş Başladı…

 • “ DOĞULU BİR MERSİN DÜELLOSU “

 • Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Kocamaz "Kanunları"

 • Yakında...

 • Aday mı Adak mı ...

 • Bir garip yolcuyum

 • Yenile Yenile Yenmek ...

 •   Yorumlar

   
  Adınız Soyadınız :

  Yorumunuz          :

   
   

   

   
  ANASAYFA    |    İLETİŞİM    |    KÜNYE   |    SIK KULLANILANLARA EKLE    |    GİZLİLİK İLKELERİ

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
  ajanspolitik.com © Copyright 2013-2020 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kullanılamaz..!

  URA MEDYA